Viete, kam treba umiestniť klimatizáciu či ventilátor?


Keď sa rozhodujete pre klimatizáciu alebo ventilátor, kladiete veľký dôraz na výber vhodného zariadenia. Predstavujete si príjemne chladný vzduch a tešíte sa, že domácej saune v horúcich mesiacoch rýchlo odzvoní.

Je tu však jedna vec, bez ktorej riskujete vyhodené peniaze a nepohodlie v domácnosti. Správna pozícia klimatizácie. Na ňu sa často zabúda.

Používanie klimatizácie môže zvýšiť účty za elektrinu až o tretinu. Energetická úspora a efektívnosť chladenia je preto kľúčová. Správna pozícia zvýši celkový účinok a ušetrí vám peniaze.

,

Vnútorná klimatizácia a ventilátor

Každá klimatizácia má vlastné nároky na prúd vzduchu, ktorý potrebuje na svoje fungovanie. Skúsený technik vám poradí, aká pozícia zariadenia ušetrí najviac energie. Závisí od polohy okien, druhu ventilácie či blízkosti spotrebičov, ktoré vytvárajú teplo. Najlepšie riešenie z technického hľadiska však nie je vždy ideálne z estetického a symetrického pohľadu.

Základné pravidlo pri inštalácii vnútornej klímy? Nemontujte ju blízko akéhokoľvek zdroja tepla. Snažte sa dodržať dostatočnú vzdialenosť od žiaroviek, svietidiel a domácich spotrebičov. Klimatizácia obsahuje vnútorný termostat, ktorý reaguje na teplotu okolia. Zariadenie sa samo vypne, keď teplota v miestnosti dosiahne požadovanú úroveň.

Ale čo ak je v blízkosti zdroj tepla? Klíma beží nonstop, pretože cíti teplo. A musíte ju vypnúť ručne.

Horúci vzduch v miestnosti prirodzene stúpa. Chladný klesá. Ak chcete klímu do spálne, môžete ju nainštalovať nad posteľ. Z technického hľadiska je to fajn, ale počítajte s tým, že zariadenie môže ovplyvniť váš spánok a priniesť nával chladného vzduchu rovno k vášmu telu. Zvážte, či vám to prekáža, alebo, naopak, vyhovuje.

V obývačke je klíma najúčinnejšia v strede izby. Ideálne blízko sedačky, na ktorej trávite čas. Neinštalujte ju za kusom nábytku, aby nebránil prúdeniu vzduchu.

Ideálna poloha vnútornej klimatizačnej jednotky je mimo úrovne hlavy a pľúc. Umiestnite ju buď vyššie, alebo nižšie. Vyššia pozícia rýchlejšie ochladí celú izbu.

Ako je to s ventilátorom? Najlepšie funguje, keď ho dáte čo najbližšie k stredu miestnosti, aby rovnomerne ochladil okolitý priestor. Platí to pre stropné ventilátory, ale aj pre nástenné a prenosné zariadenia.

 

Vonkajšia klimatizačná jednotka

Vonkajšia jednotka klimatizácie si okolo seba vyžaduje dostatočný priestor na prúdenie vzduchu. Odstráňte z jej dosahu listy a rastliny, ktoré môžu zašpiniť alebo upchať filtre. Namontujte ju na miesto, ktoré je ľahko dostupné na údržbu.

Klimatizácia sa nesmie vyhrievať na priamom slnku. Vtedy potrebuje prácu navyše, aby ochladila vzduch. A to znamená vyššie účty za elektrinu. Nainštalujte ju na miesto v tieni. Predtým by ste si mali overiť pohyb slnka v lete a zvážiť to pri montáži.

Klimatizačné jednotky väčšinou vytvárajú hluk. Výrobcovia moderných zariadení sa ho snažia obmedziť, ale úplne to nedokážu. Hluk môže ovplyvniť váš spánok, náladu či sústredenie. Pri vonkajšej klimatizačnej jednotke ho budú počuť aj susedia. Myslite na to pri výbere vhodného miesta.