Budúcnosť vykurovania a ohrievania vody: Ako fungujú tepelné čerpadlá?


Energetická kríza či ceny energií sú pojmy, ktoré sa v ostatných rokoch skloňujú čoraz častejšie. Preto sa do popredia derú alternatívne riešenia. Východiskom tak môže byť prechod z plynu na tepelné čerpadlá. Ich bonusom je aj ich ekologická stránka.

Tepelné čerpadlá sú hudbou budúcnosti. Predstavujú totiž moderné riešenie kúrenia a ohrievania vody. Dá sa pritom o nich uvažovať nielen pri stavbe nového domu, ale dajú sa namontovať aj do bytov či starších budov.

 

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo využíva teplo zo svojho okolia. Či už zo zeme, spodnej vody alebo vzduchu. Následne toto teplo ešte znásobí a tým ohreje vodu alebo zakúri. Najčastejším typom je kompresorové tepelné čerpadlo. V ňom kompresor stláča a zahrieva chladivo, ktoré následne putuje do kondenzátora. Tam sa z neho teplo odoberie a potom sa skupenstvo zmení z plynného na kvapalné. Skondenzované palivo pokračuje do výparníka. Tam sa ohrieva a zas sa mení z kvapaliny na plyn. A celý cyklus sa opakuje a opakuje a opakuje. Laikovi to asi znie ako čínština, ale presne tak isto funguje aj chladnička či mraznička, tak už si to asi vieme predstaviť všetci (alebo aspoň tú chladničku).

O efektivite čerpadla rozhoduje vykurovací faktor. Ten udáva pomer medzi vyrobeným teplom a množstvom spotrebovanej energie. Čerpadlo sa skutočne oplatí, keď vykazuje najvyšší vykurovací faktor.

Typy tepelných čerpadiel

Podľa zdroja, z ktorého sa získava teplo, sa rozlišujú štyri základné typy čerpadiel: zem/vzduch, voda/voda, vzduch/voda a vzduch/vzduch.

 

Zem/voda

Tepelné čerpadlo tohto typu využíva ako zdroj tepla zem. Buď za pomoci hĺbkových vrtov alebo kolektorov nachádzajúcich sa v malej hĺbke na väčšej ploche. Čerpadlo s hĺbkovým vrtom síce zaberie menej miesta, no stojí viac peňazí. Vrty totiž idú do hĺbky niekoľkých desiatok metrov. Do tohto typu čerpadiel s vysokou efektivitou sa oplatí investovať v oblastiach, kde sú časté mrazy.

 

Voda/voda

Pre čerpadlo typu voda/voda je hlavným zdrojom tepla práve voda. Najčastejšie tá podzemná, no niekedy aj povrchová. Záleží od možností okolia. Povrchová voda sa s povolením získava z jazier, rybníkov či vodných plôch a tá podzemná zas zo studne alebo pomocou vrtov. Tepelné čerpadlo voda/voda je jedným z najefektívnejších riešení (spolu s čerpadlom zem/voda), no jeho inštalácia i údržba sú náročnejšie a ceny zvyšuje aj prípadný vrt.

 

Vzduch/voda

Zdrojom tepla v tomto type čerpadla je vzduch. Našťastie ten je (zatiaľ) zadarmo. Preto je hlavnou výhodou tohto typu nielen jednoduchá montáž, ale aj nižšia cena. Dobrou správou za ostatných 10 rokov je aj to, že skutočne chladných dní máme v roku len okolo desať. Vonkajšie teploty sú teda také, že tepelné čerpadlo pracuje veľmi efektívne a preto je aj tento druh najpredávanejším a najobľúbenejší typom.

 

Vzduch/vzduch

Tento typ čerpadla funguje veľmi podobne ako klimatizácia, ktorá v lete chladí a v zime vyhrieva. Teplo zo vzduchu odovzdáva späť vo forme vzduchu do interiéru. Hlavnou výhodou tohto typu čerpadiel je nízka cena a akceptovateľné náklady, ktoré nezruinujú rodinný rozpočet. A ako bonus sa dá napojiť na zásobník úžitkovej vody a tak mať aj teplú vodu.

 

Výber správneho tepelného čerpadla

Zdá sa vám, že je to hotová veda? Môže to tak na prvý pohľad vyzerať, ale my vám vieme povedať, že to tak nie je. Ak si nechcete zbytočne lámať hlavu, čo, kde, ako, načo, prečo, jednoducho sa obráťte na nás a my vám to už všetko dopodrobna vysvetlíme, poradíme a ešte aj eurá ušetríme.

NECHAJTE SI PORADIŤ