11 tipov ako si udržať teplo v domácnosti


Udržať domácnosť v teple, a zároveň ušetriť zopár eur. To by mal byť váš cieľ vo vykurovacej sezóne. Efektívna spotreba energie vedie k nižším účtom.

Znie to jednoducho, ale niekedy je to naozaj ťažké. Každému vyhovuje iná teplota. Po príchode z treskúcej zimy často ani nemáme silu bojovať. Chceme sa čo najrýchlejšie zohriať. A je nám jedno, koľko to bude stáť.

Ako to vyriešiť? Riešenia nie sú náročné ani nákladné. Udržte si doma príjemné teplo vďaka našim tipom.

 

1. Využite záclony a závesy

 

Slnko je zdrojom tepla aj počas chladných mesiacov. Využite to. Otvorte závesy a nechajte slnečné lúče, nech prúdia dnu a ohrejú vašu domácnosť. Záclony zatvorte a žalúzie zatiahnite, až keď sa zotmie. Inak by nedovolili prejsť teplu do interiéru.

Zatiahnuté závesy potom fungujú ako izolácia a udržiavajú teplo v miestnosti.

 

2. Uvoľnite priestor okolo radiátorov

Vychutnávate si teplo z radiátora a sedíte pri ňom čo najbližšie? Znie to príjemne, ale nie je to najlepší nápad.

Blokujete prísun tepla do miestnosti a priestor sa neohreje rovnomerne. Podobnú prekážku vytvára nábytok, záves alebo vypraté oblečenie, ktoré sušíte na radiátore.

 

3. Naprogramujte termostat

Kúrenie je dnes inteligentné. Pri programovateľnom termostate nemusíte nastavovať teplotu pri každom odchode a príchode. Teplotu svojho domova môžete ovládať aj v mobilnej aplikácii.

Ak váš termostat obsahuje funkciu časovača, nastavte si ho podľa svojich potrieb. Pridajte želanú teplotu k jednotlivým časovým intervalom.

Termostat spustí kúrenie skôr, ako vstanete, aby ste sa zobudili do vyhriatej miestnosti. Keď ste v práci, v byte nemusíte udržiavať vysokú teplotu. Stačí ju naprogramovať tak, aby vás po návrate čakalo teplo domova.

 

4. Zvážte výhody nižšej teploty

Doma sa chceme cítiť príjemne za každú cenu. To sa dá pochopiť. Nemá však zmysel prehrievať domácnosť a užívať si letné teploty aj počas studených mesiacov. Viac ako 21 °C väčšinou nepotrebujeme.

Samozrejme, záleží na vašej osobnej predstave. Aj na rozdieloch vo vnímaní teploty medzi mužmi a ženami.

Teplota vplýva na kvalitu spánku. V spálni by ste v noci nemali mať viac ako 18 °C. Nižšími teplotami v domácnosti šetríte peniaze za prebytočnú energiu.

 

5. Zabráňte úniku tepla

Slabá izolácia okolo okien a dverí je veľkou prekážkou efektívneho kúrenia. Chladný vzduch prúdi neustále dnu. Síce v malých množstvách, ale rozhodne ho môžete pocítiť. Napriek tomu, že radiátory hrejú naplno.

Vyskúšajte pokus s horiacou sviečkou. Vezmite si ju na prehliadku domu či bytu a držte ju blízko okien a dverí. Testujte miesta, na ktorých sa môže objaviť škára.

Keď plameň bliká, zrejme ste narazili na medzeru, ktorou vonkajší vzduch vniká dnu. Priložte k miestu ruku a zistite, či cítite jemný prúd vzduchu.

 

6. Udržujte v teple seba, nie múry

Vaše steny príliš netrápi, koľko stupňov doma máte. Ide o pohodlie ľudí, ktorí u vás bývajú. Oni sa chcú cítiť príjemne.

Aby ste zbytočne nevyhrievali stenu za radiátorom, použite reflexnú fóliu. Položte ju za vykurovacie teleso. Fólia odrazí teplo späť do miestnosti, aby nevyšlo nazmar.

 

7. Varte a pečte

V lete sme vám odporúčali, aby ste sa vyhýbali domácim spotrebičom a činnostiam, ktoré produkujú teplo. V zime platí presný opak.

Pečenie a varenie udržia vašu domácnosť teplejšiu. Hlavne v okolí kuchyne. Zvlášť účinná je rúra: keď ju vypnete, otvorte dvierka. Nechajte teplo, nech sa šíri do priestoru.

 

8. Zavrite dvere do izieb, ktoré neobývate

Máte v dome práčovňu alebo hosťovskú izbu? Ak niektoré miestnosti nevyužívate, nie je dôvod ich vykurovať.

Zavreté dvere do týchto izieb prinášajú dve výhody. Vzduch z chladných miestností neprúdi do zvyšku domu. A teplo z domácnosti neuniká do nevyužitých priestorov.

 

9. V noci zavrite dvere do spálne

Už sme spomínali pozitívny vplyv nižšej teploty na kvalitu spánku. Spálňu si môžete vyhriať dopredu a pred spaním v nej znížiť teplotu, aby sa vám lepšie zaspávalo.

To však neznamená, že sa chcete prebudiť do studenej miestnosti. Na noc zavrite dvere do spálne, aby sa nahromadené teplo udržalo v izbe a nemalo toľko priestoru na únik.

 

10. Odvzdušnite radiátory

Radiátory bez prebytočného vzduchu sú kľúčom k tomu, aby bolo vykurovanie efektívne a  vzduch nebránil prúdeniu vody. Ešte ste nestihli odvzdušniť radiátory? Je naozaj najvyšší čas. Aby sme vám tento proces uľahčili, pripravili sme pre vás návod krok za krokom.

 

11. Robte revíziu kotla a vymeňte ho, keď treba

Starý kotol nebude nikdy vykurovať tak účinne ako nový model. Moderný kotol vám pomôže ušetriť. Spotrebúva menej energie, aby vyrobil rovnaké množstvo tepla.