3 tipy ako môžete využiť vodu zozbieranú odvlhčovačom


Aj keď vodu vo vzduchu nevidíme, je všade okolo nás. Vo forme plynu: pary. Množstvo vodnej pary vo vzduchu určuje jeho vlhkosť.

Máte doma príliš vlhký vzduch? Použite odvlhčovač, ktorý prebytočnú paru zo vzduchu vytiahne a uloží do nádobky. Ale už nie vo forme plynu, ale kvapaliny. Je to obyčajná voda.

Takto zozbieranú vodu nemusíte hneď vyliať do umývadla. Dá sa využiť v domácnosti. Odvlhčovač tak pre vás môže byť dvojnásobne užitočný. Miniete aspoň o trošku menej vody z vodovodu a ušetríte.

 

Voda z odvlhčovača nie je pitná

Určite vás zaujíma, či je voda z odvlhčovača kvalitná. Záleží na tom, ako ju chcete využiť.

V prvom rade platí: nepite ju. Nedávajte ju ani domácim miláčikom. Výrobcovia odvlhčovačov s tým nepočítajú a nepoužívajú také materiály, ktoré by umožňovali piť túto vodu. Môžu sa v nej nachádzať stopy ťažkých kovov a iných toxínov. Zachytená voda preteká cez plasty a kovy a zvyčajne obsahuje dusičnany, meď alebo hliník.

S obavami to však nemusíte preháňať. Nezávislé analýzy odhalili len zanedbateľné množstvá nebezpečných látok v odobratej vode. A to aj v starších modeloch odvlhčovačov.

V tejto vode sa často množia aj baktérie a mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene nachádzajú vo vzduchu. Preto nie je vhodná ani na umývanie rúk.

 

1. Polievanie rastlín

Vodou z odvlhčovača môžete zalievať izbové rastliny aj trávnik v záhrade. Nepolievajte však rastliny, ktoré pestujete na konzumáciu. Mohli by sa do nich dostať stopové prvky olova a iných škodlivých látok. Ich rast to však neovplyvní a hlavne orchidey sa vám za túto vodu odvďačia.

 

2. Upratovanie

Voda z odvlhčovača vám poslúži aj pri čistení a umývaní. Stačí ju zmiešať s čistiacim prostriedkom alebo mydlom. Zlikvidujete tak zárodky toxických látok, aby ste si ich nepreniesli naspäť do vzduchu.

Takto môžete umývať podlahy, auto, riad, umývadlo či WC.

 

3. Žehlenie

Voda z vodovodu je plná minerálov, ktoré nepôsobia práve ideálne na kvalitu odevov. Do žehličky je lepšie použiť vodu z odvlhčovača. Minerály sa tak nedostanú na oblečenie a nebudú sa usádzať ani v žehličke.