Na chladnú zimu sa pripravte v predstihu
Aj keď si na Slovensku zatiaľ užívame slnečné lúče neskorého babieho leta, zimné mesiace sa nezadržateľne blížia. Relatívne teplé počasie stále odďaľuje naše myšlienky na zimu, na najchladnejšie ročné obdobie by sme sa však mali postupne pripravovať. November je mesiac, v ktorom by chladné dni nemali nikoho prekvapiť. Nenechajme si prípravy na zimu na poslednú chvíľu a uvažujme, aký spôsob a systém vykurovania nám prinesie príjemnú teplotu a domáce pohodlie.
Extrémne leto, extrémna zima
Letné aj zimné obdobie sprevádzajú v posledných rokoch nezvyčajné teplotné extrémy. V lete nás trápia tropické teploty a zima je buď nečakane mierna, alebo mimoriadne mrazivá. Dopredu nevieme, aká bude zima na prelome rokov 2016 a 2017. Preto by sme si mali zabezpečiť kvalitný vykurovací systém, s ktorým ju bez problémov zvládneme.
Mať správne vykúrenú miestnosť je skutočne dôležité. Často sa od toho odvíja naša pohoda. Nepríjemne chladné prostredie či prekúrená izba so suchým vzduchom môžu mať na svedomí rôzne zdravotné ťažkosti. V takýchto miestnostiach sa zle dýcha aj pracuje. Aby sme dosiahli optimálnu teplotu v byte, kancelárii i na chate, musíme si zvoliť vhodný spôsob vykurovania a dodržiavať základné zásady udržiavania tepla v miestnosti.
Správna teplota má aj zdravotné výhody
S vykurovaním by sme to však nemali preháňať ani počas zimných mesiacov. Ideálna izbová teplota je približne 21 °C. Kúrenie môžeme efektívne regulovať a spotrebu energie šetriť pomocou elektrických radiátorov Gabbarón. Správne nastavená teplota v miestnosti nám pomôže nielen ušetriť časť nákladov za kúrenie, ale má aj značný prínos zo zdravotného hľadiska. Cítime sa pri nej sviežejší a výkonnejší. Správne nastavenie teploty výdatne pomáha aj lepšiemu spánku. Teplota vzduchu v spálni by nemala prekročiť 18 °C.
Chlad a vlhký vzduch v miestnosti so sebou prinášajú niekoľko zdravotných rizík. Pri dlhšom pobyte v chladnej izbe môžeme pociťovať problémy s dýchacími cestami či bolesť a slzenie očí. Navyše, v takýchto podmienkach sa často vytvára pleseň, ktorá môže smerovať k nevítaným bolestiam hlavy, alergiám či dokonca astme. Komplikáciám môžeme predísť správnou kombináciou kúrenia a vetrania.
Svoje nevýhody má aj prostredie so zbytočne teplým vzduchom: môže vysušovať sliznicu i pokožku a spôsobovať dráždivý kašeľ. Preto vo všetkých miestnostiach pravidelne kontrolujte teplotu aj vlhkosť vzduchu. Vhodne nastavenou teplotou sa počas zimného obdobia udržíte v príjemnom teple, a zároveň sa vyhnete nechceným zdravotným problémom.