Bitka o ideálnu teplotu vo vašej domácnosti


Keď sa vonku ochladí, začína sa každoročná bitka o ideálnu domácu teplotu. V predpovedi počasia počúvame, aby sme sa teplo obliekli. Platí to aj pre interiér?

na pracovisku a celkovo všade, kde sa zdržujú ľudia. Pretože každý má inú predstavu o ideáli.

Kým jeden si chodí v tričku, iný sa trasie v svetri. Aj keď to znie prehnane, takéto rozdiely nie sú vôbec výnimočné.

 

Ženy a muži vnímajú teplotu odlišne

Prečo je niektorým ľudom stále zima a iným stále teplo? Na úvod zopár štatistík:

  • ideálna domáca teplota pre priemerného človeka je 21-24 °C,
  • 55 % ľudí sa háda kvôli teplote v domácnosti,
  • 1 zo 4 manželských párov sa na nej nevie zhodnúť.

Ženy preferujú vyššiu teplotu, muži nižšiu. Nežné pohlavie totiž geneticky udržiava viac tepla v strede tela a menej v končatinách. Ženy sú oveľa citlivejšie na zmenu teploty. A podľa istej štúdie z roku 1998 pociťujú chlad na rukách a nohách až 9-násobne viac ako muži. Bez ohľadu na vek alebo BMI.

Na vnímanie tepla vplývajú aj iné faktory:

  • zdravotný stav

Cítite sa nepohodlne pri teplotách, ktoré vášmu okoliu vyhovujú? Možno máte zdravotné ťažkosti. Podobné problémy sa zvyknú objaviť pri anémii alebo podvýžive. Riešením sú pravidelné prehliadky u lekára. A najlepšie urobíte, keď mu o tomto probléme rovno poviete.

  • stres

Prepracovanie a priveľa povinností môže spôsobiť výkyvy vo vnímaní teploty. Na stresovú situáciu odpovedá telo striedaním pocitu tepla a zimy.

  • emočný stav

Ľudom v depresiách, ktorí sa cítia opustení, je prirodzene chladnejšie. Na pocity šťastia a prítomnosť milujúcich osôb telo reaguje presne opačne. Návalom tepla.

 

Pozor na účty za kúrenie

Keďže ženy a muži nevnímajú teplo rovnako, partneri sa občas hádajú kvôli teplote v domácnosti. Do tohto súboja môžu zasiahnuť aj deti. A potom už nikto nevie, na koho strane je pravda. 40 % ľudí sa priznalo, že doma mení teplotu na termostate bez vedomia spolubývajúcich.

Hádky o ideálnej teplote by nemalo zmysel rozoberať, keby nesúviseli so spotrebou energie a prevádzkovými nákladmi na vykurovanie. Tie sú zvlášť dôležité pri elektrickom kúrení.

Hlavne muži argumentujú, že vyššie domáce teploty vedú k zbytočne vysokým účtom za kúrenie. Partneri by sa na teplote mali dohodnúť, aby si potom nevyčítali zásah do rodinného rozpočtu.

 

3 rýchle tipy ako sa doma zohriať

Rozhodli ste sa šetriť prevádzkové náklady na kúrenie? Niekto vo vašej domácnosti bude občas trpieť pocitom chladu. Vyskúšajte naše tipy a spríjemnite si domácu atmosféru.

  • horúci nápoj

Vypite horúci nápoj. Ideálne čaj. Síce vás v skutočnosti nezohreje, ale ako placebo funguje. Budete mať teplo v ústach a šálka vám oteplí aj ruky.

  • vrstva navyše

Ako radia v spomínaných predpovediach počasia, oblečte sa teplejšie. Vezmite si sveter, prikrývku alebo deku.

  • radiátor

Rýchly prísun tepla získate tak, že sa postavíte k horúcemu radiátoru. Keď prídete domov a potrebujete sa zohriať čo najskôr, na radiátor sa môžete spoľahnúť.