Vyhýbajte sa týmto 15 chybám a klimatizácia sa vám odvďačí


Slabšia účinnosť chladenia, vyššie prevádzkové náklady, nižšia bezpečnosť. Toto všetko riskujete, keď sa pri používaní klimatizácie dopúšťate bežných chýb.

Klíma vyzerá ako jednoduché zariadenie, ale skladá sa z mnohých častí. Aby fungovala na 100 %, všetky musia spoľahlivo pracovať.

Máte zle nastavenú klimatizáciu a nestaráte sa o ňu? Môžu sa v nej vytvoriť mikroorganizmy, ktoré škodia pri dýchaní a spôsobujú alergie či astmu.

Vyhnite sa týmto 15 chybám. Zachránite si peňaženku aj pľúca.

 

1. Nemeníte alebo nečistíte filtre

Na centrálnej klimatizačnej jednotke vymeňte alebo umyte filter aspoň raz za 3 mesiace. Závisí od frekvencie používania klímy. Zaváži aj to, či máte domáce zvieratá. Špinavý filter môže zapríčiniť slabé prúdenie vzduchu a zvýšiť prevádzkové náklady až o 15 %.

 

2. Nerobíte každoročný servis

Na internete nájdete video návody, ako sa starať o klimatizáciu a robiť nutnú údržbu. Lepšie však spravíte, keď si zavoláte odborníkov na servis klimatizácie. Poradia vám, čomu sa vyhnúť a môžu odhaliť problémy, ktoré by neskôr viedli k oveľa horšieho stavu.

 

3. Nemáte programovateľný termostat

Naprogramovať správnu teplotu vám v priebehu roka ušetrí peniaze. Nemusíte sa o to starať vždy, keď odchádzate z domu. Keď je domácnosť prázdna, stupeň chladenia automaticky klesne. Nové termostaty môžete ovládať aj z mobilu. Jednoducho zapnete klímu, kým cestujete domov. A príjemný vzduch už na vás počká.

 

4. Termostat nastavujete príliš nízko

Každý stupeň Celzia, o ktorý zvýšite teplotu na termostate, vám ušetrí 3 % prevádzkových nákladov na chladenie. Ľudské telo sa v priebehu jedného až dvoch týždňov prispôsobí zmene vonkajšej teploty a už ju nevníma tak citlivo. A to je priestor na efektívnu prácu s nastavením termostatu.

Niektorí používatelia klimatizácie robia jednu zásadnú chybu. Na termostate nastavia nižšiu teplotu, ako akútne potrebujú. Myslia si, že sa tak skôr ochladí na teplotu, ktorá im postačuje. V praxi to však znamená iba to, že klimatizácia odoberá viac elektriny, aby pracovala rýchlejšie.

 

5. Nepomáhate si ventilátormi

Všetky typy ventilátorov vedia pomôcť s rozprúdením chladného vzduchu do miestnosti. Najlepšie sú stropné ventilátory. Ventilátor vytvára pocit vetra, vďaka čomu sa cítite komfortnejšie aj pri vyšších teplotách.

 

6. Klimatizácia je na nesprávnom mieste

Viete, kam umiestniť klimatizáciu? Ak na termostat svieti slnko alebo lampa, je to zlé. Ovplyvňuje to vnímanie teploty a termostat potom chladí aj napriek tomu, že v miestnosti je už príjemná teplota.

Klímu nezakrývajte nábytkom ani záclonami. Tiež nie je vhodné inštalovať ju do nevyužitého rohu izby.

 

7. Klimatizácia je blízko horúcich spotrebičov

Elektrické spotrebiče sálajú teplo a dokážu zvýšiť teplotu v miestnosti. Ak ich umiestnite blízko klímy, ovplyvnia minimálne vzduch okolo. Termostat to nespozná a chladí dlhšie ako treba.

 

8. Vonkajšej klimatizačnej jednotke zavadzajú stromy

Vonkajšia klimatizačná jednotka potrebuje dostatok priestoru okolo seba, aby zabezpečila správnu cirkuláciu vzduchu. Nesmú jej zavadzať žiadne stromy, kvety, iné rastliny či múry.

 

9. Chladíte prázdne miestnosti

Účinnosť klimatizácie zaistíte iba vtedy, keď chladíte priestor s ľuďmi alebo domácimi miláčikmi. Prázdne miestnosti vynechajte.

 

10. Nemáte rolety alebo záclony

Priame slnko je nepriateľ klimatizácie. Neohrozuje len samotnú klimatizačnú jednotku, ale zvyšuje teplotu v celom interiéri a klíma tak musí pracovať dlhšie, aby izbu ochladila. Ak je to možné, zabráňte, aby do miestnosti vstupovali horúce lúče. Čím menej priameho slnka, tým menej energie zariadenie odoberá. Najlepšie sa mu darí v tieni.

 

11. Púšťate dnu horúci vzduch

Nielen priame svetlo, ale aj horúci vonkajší vzduch vplývajú na klímu nepriaznivo. Keď zapnete klímu, a zároveň otvoríte okná alebo dvere, výrazne znížite účinnosť chladenia. Zariadenie má problém ochladiť miestnosť a znížiť jej vlhkosť.

Neotvárajte okná, aby ste zlepšili prúdenie vzduchu. Čerstvý vzduch znie fajn, vonkajšie nečistoty a horúčava už menej.

Ťažkosti spôsobujú aj staré okná so slabým tesnením. Prepúšťajú vzduch, aj keď sú zavreté.

 

12. Klimatizácia nemá primeraný výkon

Veľká neznamená vždy lepšia. Príliš veľká klíma odoberá viac energie. Rovnaký problém je primalá jednotka so slabým výkonom. Domácnosť ochladí nedostatočne a vy sa doma cítite nepohodlne.

 

13. Chladíte nonstop

Zapnúť klímu a celý deň jej nevenovať pozornosť? Určite pohodlné. Ale iba do momentu, keď prídu účty za elektrinu. Takýmto spôsobom zbytočne miniete množstvo energie. Klímu vypnite aspoň vtedy, keď opúšťate domácnosť.

 

14. Opačný extrém: Klímu skoro vôbec nepoužívate

Keď ste už do klímy investovali, používajte ju. Zapnite ju každý deň aspoň na pár minút, aby ste zvýšili kvalitu vzduchu v domácnosti. Paradoxne tým predĺžite životnosť zariadenia.

 

15. Klimatizácia je zastaralá

10 až 12 rokov používania klimatizácie sa podpíše na jej účinnosti. Po takom čase už poriadne nefunguje. Hľadajte náhradu. Radšej si kúpte novú, pretože so starou sa už len vytrápite. A v konečnom dôsledku vás vyjde drahšie.