17. november 1989

deň, okdedy sme si mohli slobodne vybrať

Zdieľaj Zdieľaj

Vyberte si dizajnový radiátor s potlačou, na motívy zakázaných umelcov.

Sumu z radiátorov darujeme Konfederácii politických väzňov Slovenska.

Motív: Albín Brunovský

Baroková krajina

1972–1973

Kúpiť

Motív: Alexander Eckerdt

Prerezaný strom

1969

Kúpiť

Motív: Marián Čunderlík

Modrý akcent

1967

Kúpiť

Počas socializmu sa propagoval jediný oficiálny štýl – socialistický realizmus, ktorý vo výtvarnom umení nepovoľoval nič uvoľnené a ani abstraktné. Umelci, ktorí sa odvážili tvoriť svojím vlastným jazykom, patrili na zoznam tzv. zakázaných umelcov a oficiálne nesmeli nič vystavovať.

Dobrá klíma si ctí odkaz nežnej revolúcie a preto sme sa rozhodli oživiť zakázaných umelcov. Na umeleckých dielach, akými dizajnové radiátory bezpochyby sú.

Autori

na fotografii Albín Brunovský

Albín Brunovský

(*25. december 1935, Zohor  – † 20. január 1997, Bratislava) - bol slovenský maliar a ilustrátor, predstaviteľ imaginatívneho realizmu. Pôsobil ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Brunovský odmietal svoju tvorbu škatuľkovať do sociálneho realizmu.

na fotografii Alexander Eckerdt

Alexander Eckerdt

(* 6. júl 1932 - † 1992) bol slovenský maliar, grafik a kresliar. Narodil sa v Košiciach. Na VŠMU nastúpil v k profesorovi Čemickému. Ten s ním nespolupracoval, pretože Eckerdt vraj nemal cit pre farbu. Kvôli svojmu postoju za socializmu nebol veľmi propagovaným umelcom.

na fotografii Marián Čunderlík

Marián Čunderlík

(* 31. január 1926, Motyčky – † 1. október1983, Demänovská dolina) - bol slovenský maliar ilustrátor a grafik. V 70. rokoch bol vylúčený zo Zväzu slovenských výtvarných umelcov (1972) a na protest odišiel z Bratislavy do osady Tri studničky v Demänovskej doline, kde 1. 10. 1983 za tragických okolností zomiera.

Konfederácia politických väzňov Slovenska

Združuje bývalých politických väzňov a občanov, ktorých práva boli porušené totalitným režimom počas vlády komunizmu tak, že bola ohrozená ich občianska existencia ako aj ich rodín. Bol im znemožnený osobný rast, boli pre svoje presvedčenie a názory i za to, že sa postavili proti komunistickému režimu, prenasledovaní, protiprávne väzení a odsúdení.

Sumu KPVS použije na výrobu pamätných tabúľ, ktoré nám vo verejnom živote budú pripomínať neslobodu komunistického režimu.

KPVS môžete prispieť 2% zo svojich daní tu: http://www.kpvs.sk/darujte.asp